sobota 21. října 2017

Z Háje do Plesné

Kdy:     Sobota 21.10.2017 10:25 -  vlakové nádraží Ostrava Svinov (odjezd valku 10:41), autobus č.48 jede 9:49 od zast. Kotva, tramvaj č.7 jede od zast. Kino Luna 9:41 (pozor výluka)

Kam:    Háj ve Slezsku - Plesná (cca. 10 km )

Ze nádraží Ostrava-Svinov pojedeme vlakem do Háje ve Slezsku odkud se vydáme po turistické značce přes Dobroslavice do Plesné. Trasa vede převážně lesem. Z Plesné pojedeme autobusem MHD zpět do Poruby, nebo se projdeme až na Pustkovec (3 km) a odtud opět MHD. Po trase by měla být v provozu restaurace Čertův mlýn (na 3 km) a taky Kafrárna v Plesné. Těšíme se na Vás.
 
Zpožděným vlakem (cca.10 minut) jsme dorazili přibližně v 11:00 do Háje ve Slezsku a oproti Ostravě zde již ale nefoukal vítr. Takže jsme za pocitově teplejšího počasí vyrazili nejprve k lesu a pak dál údolím až k restauraci Čertův Mlýn. Tady jsme se, tak jako před 2 léty, zastavili na nějaké to jídlo a pití. Nabídka teplých jídel tu sice není, ale škvarky na chlebu, uzená krkovice či vepřový bok s křenem a hořčicí tu mají velmi dobré. Musím říci, že jsme se i někteří, po předloňské zkušenosti, na tyto dobroty i těšili. Děti si zde ale až tak moc nepochutnaly. Kromě pití si zde daly maximálně Marlenku a nebo vařenou klobásu. To jim ale až tak moc nakonec nevadilo. Po nějaké chvíli byly stejně již zase venku, kde shlédli dokonce trénink nějaké ohnivé ženy (žonglérka s hořícími fakulemi). Z Čertova Mlýna jsme pak dál pokračovali lesem, chvíli mezi poli a nakonec došli až na okraj obce Dobroslavice. Tam jsme si dali na dětském hřišti v parku malou přestávku a děti se zde na chvilku ještě vydováděly. Z Dobroslavic to byla asi půlhodinka do obce Plesná, kde jsme zašli na něco dobrého do restaurace Kafrárna. Ti co měli hlad, tak si zde dali ještě polévku a nebo pizu a my co jsme byli ještě plni z Čertova Mlýna, tak jsme si zde dali jenom kávu a nebo nějakou tu sladkou dobrotu. Z Plesné jsme nakonec vyrazili již za soumraku na Pustkovec, kde nám od prodejny Globus jel ihned autobus č.48 až domů. Když jsme ještě někteří docházeli pěšky cestou ze zastávky Kotva na zastávku Kino Luna, tak začal za kinem asi 5 minutový a opravdu velký ohňostroj. Vypadalo to, že nás bouřlivě vítají doma z výletu. Realita byla ale taková, že před kostelem Svatého ducha (naproti Kina Luna) ukončovali akci nadační běh právě ohňostrojem. Vyšlo nám to vskutku na minutu přesně.
Počasí nám ale po celý den taky přálo. Sluníčko sice nesvítilo, ale taky nebyla zima a hlavně nepršelo. Mnozí z nás byli s výletem nadmíru spokojeni.