pátek 27. července 2018

Zatmění Měsíce v Beskydech

Na dnešní páteční večer nabízím tuto určitě zajímavou akci. Od známého jsem se dozvěděl o dnešním pozorování úplného zatmění Měsíce v Beskydech, které by mělo být viditelné i pouhým okem. Nejvhodnější místo pro pozorování je oblast mezi Gruněm (Staré Hamry), Švarnou Hankou a Bílým Křížem. Jak na Gruni, tak i na Švarné Hance jsou organizované pozorování zatmění Měsíce a tak bude určitě možno se na tento úkaz podívat i nějakým hvězdářským dalekohledem - viz odkazy. Mimo to je na tomto hřebeni, také nádherný výhled na slovenskou stranu Malé Fatry.
Podle mne by bylo ideální vyjet autem na Gruň, kde je u chaty Charbulák velké parkoviště a někde na hřebeni mezi Gruněm a Švarnou Hankou najít pozorovatelské místo. Jelikož mají dnes děti soustředění do 17:30, tak bych viděl čas dojezdu na Gruň okolo 19:00. Návrat zpět do Ostravy vidím okolo 24:00. Možná by ale nebylo špatné za příznivého počasí přespat někde ve spacáku pod hvězdami přímo na horách (pro ty odvážnější).
Bude určitě teplý páteční večer, víkend před námi a ještě k tomu jsou prázdniny - tak neváhejte a přidejte se k nám. Ještě aby nám vyšlo počasí na to noční nebe. Těšíme se na Měsíc i na Vás.
Na Gruň jsme dorazili kolem 19:00 a jelikož jsme zapomněli doma jídlo, tak jsme si chtěli nejdříve zajít na něco k snědku do hotelu Charbulák. Bohužel právě zavírali a tak jsme se museli pomalu vydat na Švarnou Hanku. Moc tomu nerozumím. Kolem Charbuláku procházejí stejně jako my na pozorování zatmění Měsíce spousty lidí a Charbulák si klidně zavře - asi o klientelu moc nestojí. Naopak obec Staré Hamry vybírá za parkoviště vyjímečně až do pozdních večerních hodin. Tak nevím, kde je chyba.
Pomalou chůzi a zastávkami na sbírání ostružin jsme za necelou hodinku dorazili na Švarnou Hanku, kde jsme si dali k jídlu výbornou zelňačku. Na venkovní terase jsme prakticky vydrželi až do úplného zatmění Měsíce a dětem jsme zaplatili komentované pozorování na louce nad chatou. Zatmění Měsíce bylo samozřejmě krásné a viditelnost samotného Měsíce i hvězd byla úžasná. Po vrcholu zatmění (okolo 23:00) jsme se vydali zpět k autům, kde jsme si vytáhli karimatku a spacák a šli si hledat místo na přespání v lese. Musím říci, že přespat pod šírákem v lese na jehličí byla geniální volba (znalí asi vědí). Jehličí měkké, žádná rosa (jako na louce) a brzy ráno vás nebudí hned v 5:30 svými paprsky slunce. Teplota i tady na horách neklesla v noci pod 18 °C, a tak jsme si mohli vychutnat báječné spaní pod šírým nebem v naprostém tichu lesa. Po probuzení jsme si dali v lese snídaní z vlastních zásob a pak vyrazili auty zpět domů. I když byla celá akce celkem narychlo naplánováno, tak se to vydařilo báječně.