sobota 27. června 2020

Velká Čantoryje

Kdy:     Sobota 27.6.2020 10:00 - Parkoviště Nýdek (49.6597422N, 18.7636372E)

Kam:    Nýdek - Velká Čantoryje - Nýdek (cca. 12 km)

Na tuto sobotu nabízím opět výlet do Slezských Beskyd, tentokrát na Velkou Čantoryji.
Dojezd do Nýdku na parkoviště (viz. GPS) bude vlastními auty. Myslím, že se tu platí parkovné 50,- Kč na celý den. Z Ostravy trvá cesta autem cca. 1 hodinu. My plánujeme vyjet kolem 9:00 z domu. Trasa vede z Nýdku na Velkou Čantoryji, kde bude určitě občerstvovací pauza. Odtud pak půjdeme druhou stranou přes Beskydské sedlo zpět do Nýdku.

Po výletě je v plánu na naší zahradě tradiční grilování spojené s ukončením školního roku našich dětí. Kdo se bude chtít zúčastnit pouze grilování, tak dejte předem vědět. Čas mu pak upřesníme podle situace v sobotu. v Těšíme se na Vás.


I když v pátek vydatně pršelo a byly bouřky, tak na sobotu hlásili pěkné počasí s malou možností odpoledního deště. Samozřejmě jsme si ale vzali sebou pláštěnky - co kdyby ta předpověď vyšla. 
Z Nýdku jsme vyrazili na vrchol Čantoryje po červené za téměř slunečného počasí. Samozřejmě bylo cítit v ovzduší spoustu vlhkosti, která nám ještě zvyšovala potivost při stoupání k vrcholu. Naštěstí ale nebylo sluníčko celou cestu a chvílemi se schovávalo za mraky. Taky byla celkem příjemná teplota něco nad 20 C°. Na chatě Čantoryje jsme si dali obědovou pauzu a vychutnávali příjemnou atmosféru hor. Musím říci, že respektování přítomnosti státní hranice, která je ještě pořád ve zvláštním režimu (Covid-19) si většinou Poláci moc nelámali hlavu. Také zde ale není moc poznat, kdo je Čech a kdo je Polák. Místní Češi stejně mluví dialektem, který je na první poslech k nerozeznání od polského jazyka. Po přestávce to byl z chaty jen malý kousek na samotný vrchol Velká Čantoryje, kde jsme se již zastavili jen k výstupu na rozhlednu. Tady bylo vidět opět velké mísení polských turistu na českou stranu. Z vrcholu jsme se pak vydali směrem dolů zpět do Nýdku. Cesta dolů vede v 1. části pořád po hranici z Polskem a v 2. části pak klesá zpět do Nýdku. Na trase z vrcholu jsme měli také možnost ochutnat letošní úrodu borůvek, které právě dozrávaly. Poslední 2 km vede po místní cestě, kde ale jezdí auta jen velmi zřídka. Na konci naší trasy jsme si dali v místní cukrárně ještě zmrzlinu a pak jsem již jeli zpět domů, kde jsme pokračovali náš výletní den grilováním. To se samozřejmě taky báječně povedlo a myslím, že všichni odcházeli po krásném sobotním dni domů spokojeni a s plnými žaludky.